Tüp Bebek Tedavisinde Akupunktur Uygulaması

Son yıllarda dünyada tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen anne adaylarına akupunktur tedavisi uygulanmaktadır. Bir çok araştırma akupunktur tedavisi eşliğinde tüp bebek tedavisi (İVF) yapılmış anne adaylarının hamile kalma ve hamileliklerin devam etme oranlarında artış olduğunu belirtmektedir.

Sağlıklı bir çocuğun dünyaya gelmesine kadar geçen sürede, bir çok ailede tüp bebek tedavisi defalarca tekrarlanması gerektiğini düşünürsek eğer, akupunktur ile deneme sayısının ve bundan dolayı harcanan zaman ve masrafın da düşürülebildiği bir gerçeği göz ardı etmemek lazım. Dünyada ve ülkemizde birçok tüp bebek kliniği tedavi başarısını arttırmak için akupunktur uzmanlarıyla çalışmaktadır.

Akupunkturun tüp bebek tedavisinde başarıyı arttırmak üzere başlıca etki mekanizmalar nelerdir?

Akupunkturun beyinde ”limbik sistem” üzerinde ki etkisi ve serotonin, endorfin gibi mutluluk hormonlarını artırılması sonucu anne adaylarında yoğun rahatlama, kaygıda azalma, streste azalma ve tüp bebek tedavi sürecinin rahat geçmesi sağlanmaktadır. Kaygının en önemli negatif ve olumsuz etkisi yumurtalıklar ve ”endometrium” (rahim içi zarı) üzerindedir. Akupunktur tedavisi ile otonom sinir sistemi dengeye getirilir, östrojen hormon düzeylerini artar ve yumurtalıklarda oluşan yumurtaların sayı ve kalitesini arttırılır. Zaten tüp bebek tedavisinde başlıca başarıyı etkileyen faktörler de bunlardır. Akupunktur tedavisi rahim iç zarını kalınlaştırıp embriyonun rahim duvarına daha rahat tutunmasını sağlar.

Akupunkturun tüp bebek tedavisinde gebelik başarısını arttırdığını gösteren pek çok bilimsel çalışma bulunmaktadır. Yapılan bazı çalışmalarda akupunktur uygulanan hastalarda oosit (yumurta) kalitesinde artma, endometrium (rahim iç tabakasında) kalınlaşma ve abortus (düşük) oranında ise azalma saptanmıştır.  Ancak bazı bilim adamları bu konuda daha fazla çalışmaların yapılması gerektiğine inanmaktadır.

Tüp bebek akupunkturu nasıl yapılır?

Yapılan çalışmalarda tüp bebek tedavisinden 1 ay önce başlanarak ovulasyon indüksiyonu (ilaçlarla yumurta gelişimi dönemi) sırasında ve embriyo transfer sonrası devam ettirilir. Haftada 2-3 seans olmak üzere toplam 10-15 seans planlanır ve uygulanır. Tedavide yöntem olarak Fransız Kulak Akupunkturu ve Vücut Akupunkturu uygulamakta. Seans süresi 20 dakikadır. Tedavi sırasında kullanılan steril gümüş iğneler saç teli kadar ince olduğundan vücuda batırıldığında acı genellikle hissedilmez. Akupunkturun en çekici tarafı hiç bir yan etkisinin olmamasıdır. Tedavi süresince komplikasyon yaşanmazken son derece rahatlatıcı ve etkili bir tedavi seçeneğidir. Dünyada birçok tüp bebek kliniğinde akupunktur uygulaması rutin tedavilere başarıyı arttırması nedeniyle eklenmektedir. 

Kliniğimizde akupunktur uygulayan Doktor Ebru UYSAL ve Doktor Berna EGEMEN T.C. Sağlık Bakanlığı akupunktur uygulama lisansına sahiplerdir ve muayenehaneleri T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Sağlık Müdürlüğü ruhsatlıdır. Doktorlarımız T.C. Sağlık Bakanlığının vermiş olduğu Muayenehane Akupunktur Ünitesi Yetki Belgelerine ve Akupunktur Tedavisi Uygulama Sertifikalarına sahiptirler. Doktor Ebru UYSAL ve Doktor Berna EGEMEN 32 yıllık klinik tecrübesiyle hastalarına yardımcı olmaya devam ediyor.

Akupunkturla tüp bebek destek tedavisi ile ilgili sorularınızı aşağıda iletişim bilgiler bölümünde yer alan E-postaya gönderin doktorlarımız cevaplasın veya randevu almak için lütfen 0216 384 20 85 – 86 kliniğimizin telefon numaralarından arayın!