Akupunktur ile Alerjik Nezle ve Astım Tedavisi

Öncelikle hastanın alerji yapan uyaranlarla temasın kesilmesi: Hastanın ilk aşamada hangi maddeye karşı alerjisi varsa o maddeden nasıl kaçınacağını öğrenmesi ve önlemleri alması gerekir. Tedavinin etkili olabilmesi için en önemli kural budur. Alerjik reaksiyonları oluşturan salgılar akupunktur tedavisiyle azalabileceği araştırmalarda tespit edilmiştir.

Akupunktur vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek kişi üst solunum yolu enfeksiyonlara nadir yakalanmaktadır. Daha az enfeksiyon daha az astım krizi demektir. Akupunktur vücudumuzda bulunan ödem çözücü maddeleri harekete geçirerek hastanın şikayetlerini hafifletebilir. Akupunktur vücudumuzda bulunan sakinleştirici maddeleri harekete geçirerek kişiye huzur verir ve rahatlama sağlar.

Akupunktur Tedavi Süreci Nasıldır ?

Akupunktur haftada 2-3 kez olmak üzere toplam 10-15 seans uygulanmakta. Yöntem olarak Fransız Kulak ve Vücut akupunkturu uygulamakta. Seans süresi 20-30 dakikadır. Tedavi sırasında kullanılan steril gümüş iğneler saç teli kadar ince olduğundan vücuda batırıldığında acı hissedilmez, iğnenin durduğu yerde kızarıklık oluşabilir ve sıcaklık hissedilebilir.

Akupunkturun en çekici tarafı hiç bir yan etkinin olmamasıdır. Tedavi süresince komplikasyon yaşanmazken son derece rahatlatıcı bir tedavi seçeneğidir.

Kliniğimizde akupunktur uygulayan Doktor Ebru UYSAL ve Doktor Berna EGEMEN Sağlık Bakanlığın vermiş olduğu Muayenehane Akupunktur Ünitesi Yetki Belge ve Akupunktur Tedavisi Uygulama Sertifikalarına sahiplerdir.

Alerjik Nezle Nedir Ve Belirtileri Nelerdir ?

Alerjik nezle, burun iç kısmını döşeyen ve mukoza adı verilen dokunun iltihabi reaksiyonu. Alerjik nezle sık görülen bir hastalıktır. Toplumun ortalama %10 ‘unda alerjik nezle vardır. Bu oran diğer alerjik hastalıklarda olduğu gibi her geçen yıl artmaktadır.

Alerjik nezle belirtileri (burun akıntısı, hapşırma, burun kaşıntısı, burun tıkanıklığı, koku almada azalma, gözlerde kızarma ve sulanma) günlük yaşamı olumsuz etkiler.

Yorgunluk, algılama güçlüğü, uyku bozukluğu gibi dolaylı alerjik nezle belirtileri de günlük yaşamı olumsuz etkiler.

Tedavi masrafları de önemlidir. Doğru tanı konulmayan hastalarda tekrarlayan ve gereksiz antibiyotik tedavileri maliyeti artırmaktadır.

Birlikte bulunabilen hastalıklar (sinüzit, orta kulak iltihabı, polipler ve astım) alerjik nezlenin önemini artırmaktadır. Özellikle astım ve alerjik nezle birlikteliği en fazla önemsenmesi gereken durumdur.

Astım Belirtileri Nelerdir ?

Astım nedeniyle daralmış olan hava yollarından geçen hava miktarı azalacaktır. Yani akciğerlere yetersiz hava gidecek ve hasta nefes darlığı hissedecektir. Daralmış hava yollarından güçlükle geçen hava hışırtıya ve hırıltılı solunuma neden olacaktır. Hava yolları sadece kasların kasılmasıyla daralmaz. Aynı zamanda salgı bezlerinin de salgısı artmıştır ve bunlar da hava yollarını tıkamaktadır. Bu da öksürük ve balgam çıkarma şikayetlerine neden olacaktır.

Akupunktur, alerjik nezle ve astım tedavisi ile ilgili sorularınızı aşağıda iletişim bilgiler bölümünde yer alan E-postaya gönderin doktorlarımız cevaplasın veya randevu almak için lütfen 0216 384 20 85 – 86 kliniğimizin telefon numaralarından arayın!