Akupunktur ile Boyun Fıtığı Tedavisi

Bel fıtığından daha az sıklıkla görülen boyun fıtığı 30 - 45 yaşları arasında ve erkeklerde daha fazladır. C5 - C6 seviyesinde en çok hareket vardır ve fıtıklaşma bu seviyede en fazladır. Yaş ilerledikçe C6 - C7 seviyesindeki fıtıklaşma sıklığı artar. Ameliyat gerektirmeyen hastalarda fizik tedavi ve ilaç tedavisi dışında günümüzde akupunktur sıkça baş vurulan tedavi yöntemidir. Akupunktur tedavisi ilaç ve cerrahi tedavilere kıyasla risksiz ve yan etkisizdir. Akupunktur ile boyun fıtığı tedavisi uzun süre etkili olur. 

Akupunktur Tedavi Etkisi

İlk seanslarda önce akupunkturun ağrı giderici etkisi kendini gösterir ve hastanın ağrısı azalır.  Akupunktur vücutta bulunan ve doğal ağrı kesici özelliği olan endorfin hormonunu harekete geçirerek bunu sağlamış olur. Sonraki seanslarda artık tedavi edici etki kendini gösterir ve fıtık anatomik olarak gerilemeye başlar, diski oluşturan yapılardaki doku yenilenmesi başlar. Fıtık bölgesine kan dolaşımı artarak ödem çözücü maddeler o bölgeye hücum eder ve damar ve sinirlere yapılan baskının ortadan kalkması sağlanır. Akupunktur vücutta bulunan kas gevşetici maddeleri harekete geçirerek, boyun çevresi kas spazm şikayetleri azalır ve kaslar kuvvetlenir. Akupunktur tedavinın tetiklediği sakinleştirici etkiye sahip hormonlar sayesinde hasta psikolojik olarak rahatlar. Akupunktur boyun fıtığında ki yapısal bozuklukları iyileştirir ve uzun süre etkili olur. 

Boyun Fıtığında Akupunktur Nasıl Uygulanır ?

Akupunktur haftada 2-3 kez olmak üzere toplam 10-15 seans uygulanmakta. Yöntem olarak Fransız Kulak ve Vücut akupunkturu uygulamakta. Seans süresi 20 dakikadır. Akupunkturun en çekici tarafı hiç bir yan etkisinin olmamasıdır. Tedavi süresince komplikasyon yaşanmazken son derece rahatlatıcı bir tedavi seçeneğidir. Tedavi sırasında kullanılan steril gümüş iğneler saç teli kadar ince olduğundan vücuda batırıldığında acı hissedilmez.

Kliniğimizde akupunktur uygulayan Doktor Ebru UYSAL ve Doktor Berna EGEMEN Sağlık Bakanlığın vermiş olduğu Muayenehane Akupunktur Ünitesi Yetki Belge ve Akupunktur Tedavisi Uygulama Sertifikalarına sahiplerdir.

Boyun Fıtığı Nedir?

Tıbbi ismi servikal disk hernisi olan boyun fıtığı, omurlar arasında yastık görevi gören disk yırtılması veya kayması sonucu omurilikten ayrılan sinirlere baskı yapmasıdır. Bu baskı sonucu sinir sıkışarak ağrı ve hareket kısıtlılığına sebep olur.

Boyun fıtığı akut ve kronik olarak iki döneme ayrılabilir. Akut dönemde omurgalar arasındaki disk dokusunun jel kıvamında iç kısmının, daha kuvvetli bir bağ dokusundan oluşan dış kısmı yırtarak omurilik ve sinirlere bası yapması sonucu boyun fıtığı ortaya çıkar. Buna bağlı tek taraflı boyun ağrısı, kürek kemiğine, göğse ve kola yayılan ağrılar hissedilebilir. Ağrı, öksürük, ıkınma ve hapşırma ile artabilir. Kollarda güçsüzlük hissi, sabah yorgunluğu, kulakta çınlama ve uğultu de olabilir. Kronik dönemde omurga kemiklerinde çıkıntı oluşumu (osteofit) veya genel olarak omurga sistemini oluşturan yapıların yaygın dejenerasyonu ile servikal spondilozis – boyun kireçlenmesi adı verilen bir tablo söz konusudur.

Akupunktur ve boyun fıtığı tedavisi ile ilgili sorularınızı aşağıda iletişim bilgiler kısmında yer alan E-postaya gönderin doktorlarımız cevaplasın veya randevu almak için lütfen 0216 384 20 85 – 86 kliniğimizin telefon numaralarından arayın!