Akupunktur Uykusuzluk Tedavisi

Uyku bozuklukları genel nüfusta yaygın olarak görülen, tüm hekimlerin sıklıkla karşılaştıkları ve müdahale  etmek zorunda kaldıkları bozukluklardır. Toplumun yüzde otuzunda ayda bir kaç gece uykuya dalma veya sürdürmeye ilişkin bir sorunun yaşandığı bildirilmektedir. Bu sorunlara bağlı olarak akademik ve mesleki performansta düşme, sosyal uyum ve evlilik ilişkilerinde sorunların yanı sıra, artmış araç kazaları, ağrı eşiğinde düşme, duygu durum bozuklukları, kardiyovasküler ve endokrin bozukluklar sıkça gözlenmektedir. 

Son yüzyılda, yaşamdaki değişiklikler ve çalışma süresindeki artış, televizyon ve bilgisayar gibi gece saatlerinde parlak ışığa maruz kalma, gün içinde yetişmeyen işlerin gece telafi edilmeye çalışılması gibi  alışkanlıklar uyku zamanını azaltmış, uykuyla ilgili sorunları arttırmıştır. İnsomnia, uykuya dalma, uykuyu sürdürme ve sonlandırmaya ilişkin sorunlarla karakterize, dinlendirici olmayan uykudur. İnsomnianın genel nüfustaki sıklığı %30­ - %40 arasında değişmekte, tüm uyku bozuklukları arasındaki oranı ise %50­ - %70 arasında bulunmaktadır. Yaygınlığı yaş ile birlikte artış göstermektedir.

Son yıllarda şişmanlık (obezite) önemli sağlık sorunlarından biridir. Bu bağlamda uyku bozuklukları ve ilişkili yeme düzeni değişiklikleri de en çok araştırılan konulardan bazılarıdır. Araştırmalarda obez insanlarda yeme alışkanlığının akşam geç saatlere kaydığı dikkati çekmektedir. 

Uykusuzlukta ilaç dışı tedavi yaklaşımları: akupunktur, uyaranları kontrol etme tedavisi, gevşeme egzersizleri, uyku hijyeni konusunda eğitimi içermektedir. İlaç dışı tedavi yaklaşımlarının uyku yapısı üzerine olumlu etkisi olduğu ve uzun süre bu etkilerinin sürdüğü gösterilmiştir. Akupunktur tedavisiyle akupunktur noktaları uyarılarak sedasyon etkili maddeler salgılanır ve kişinin gevşemesi ile uykuya geçişi sağlanmış olur.

Uykusuzluğun sebebine göre akupunktur tedavisi planlanır. Akupunktur tedavi süreci: Başlangıçta 10 -15 akupunktur seansı yapılır. Daha sonra 5 hafta boyunca haftada 1 seans şeklinde tedaviye devam edilir. Tedavide yöntem olarak kulak ve vücut akupunkturu uygulanır. Seans süresi 20 dakikadır. 

T.C. Sağlık bakanlığı akupunktur uygulama lisansına sahip Doktor Ebru UYSAL ve Doktor Berna EGEMEN 32 yıllık klinik tecrübesiyle hastalarına yardımcı olmaya devam ediyor. Akupunktur tedavisiyle ilgili sorularınızı aşağıda iletişim bilgilerinde yer alan E-postaya gönderin doktorlarımız cevaplasın veya randevu almak için lütfen 0216 384 20 85 - 86 kliniğimizin telefon numaralarından arayın.