Akupunktur ile Bel Fıtığı Tedavisi

Bel fıtığı en sık L4-L5 ve L5-S1 seviyelerinde görülür. Bunun nedeni bu seviyelerde yüklenmenin daha fazla ve bu segmentlerin daha hareketli olmalarına bağlanabilir. En belirgin semptom ağrıdır. Ameliyat gerektirmeyen hastalarda fizik tedavi ve ilaç tedavisi dışında günümüzde akupunktur tedavisi sıkça baş vurulan tedavi yöntemidir. Akupunktur bel fıtığında ki yapısal bozuklukları iyileştirir. Akupunktur ile bel fıtığı tedavisi uzun süre etkili olur. 

Akupunkturun Tedavi Etkisi  

Bel fıtığında akupunkturun etkisi fıtıklaşma civarı ödem giderici, kas gevşetici, ağrı kesici ve fıtıklaşma civarında dolaşım düzenleyici etkisiyle tedaviyi hızladırıcı etkisi vardır. İlk seanslarda önce ağrı giderici etki kendini gösterir, hastanın ağrısı azalır. Sonraki seanslarda artık tedavi edici etki kendini gösterir ve fıtık anatomik olarak gerilemeye başlar, diski oluşturan yapılardaki doku yenilenmesi başlar. Fıtık bölgesine kan dolaşımı artarak kas gevşetici ve ödem çözücü maddeler o bölgeye hücum eder ve damar ve sinirlere yapılan baskının ortadan kalkması sağlanır. Akupunktur vücutta bulunan kas gevşetici maddeleri harekete geçirerek, bel çevresi (paravertebral) kas spazm şikayetleri azalır, kaslar kuvvetlenir ve hastanın duruşu düzelir. Akupunkturun tetiklediği sakinleştirici etkiye sahip hormonlar sayesinde hasta psikolojik olarak rahatlar.

Bel Fıtığında Akupunktur Tedavisini Nasıl Uyguluyoruz? 

Çekilen MR / film tetkiklerinizi değerlendirip ve fizik muayene bulgularına göre akupunktur tedavi programını oluşturuyoruz. Genellikle akupunktur tedavisini haftada 2 - 4 seans olmak üzere toplam 10 ile 15 seans uyguluyoruz. Kişiye özel oluşturduğumuz tedavi programına göre ve elektroakupunktur cihazla belirlediğimiz akupunktur noktalarına gümüş akupunktur iğnelerini kullanarak tedaviyi uyguluyoruz. Yöntem olarak Fransız Kulak Akupunkturu ve Vücut Akupunkturu uyguluyoruz. Kulak kepçeye, bel bölgesine, kalça ve bacaklara akupunktur iğneleri takılır. Seans boyunca iğneler 20 dakika takılı kalır. Tedavi sırasında kullanılan steril gümüş iğneler saç teli kadar ince olduğundan vücuda batırıldığında acı hissedilmez. Akupunkturu en çekici tarafı hiç bir yan etkisinin olmamasıdır. Tedavi süresince komplikasyon yaşanmazken son derece konforlu ve etkili bir tedavi seçeneğidir. 

Doktor Ebru UYSAL ve Doktor Berna EGEMEN

T.C. Sağlık Bakanlığı Akupunktur uygulama lisansına sahibiz. 32 yıllık klinik tecrübeyle hastalarımızı tedavi etmeye devam ediyoruz.

Bel Fıtığı Nedir?

Tıbbi ismi Lomber Disk Hernisi olan bel fıtığı, disk kayması veya yırtılması sonucu sinirlerin omurlar arasında sıkışmasıdır. Böyle bir durumda omurlar arasında sıkışan sinirler sadece bel bölgesinde değil, kalça ve bacak bölgelerine de vuran ağrılara sebep olur. Bel fıtığı en sık L4-L5 ve L5-S1 seviyelerinde görülür. Fıtık taştığı bölgeye göre değişik belirtiler vermektedir.

Bel Fıtığının Belirtileri Ve Bulguları Nedir?

En belirgin yakınma ağrıdır. Ağrı genellikle bel veya kalçadan başlayıp, bacak arkasından topuğa kadar yayılım gösterir (siyatik ağrı). Sıklıkla ağrı belden ziyade bacakta daha şiddetlidir. Ağrının yanında duyusal bozukluklar (yanma, keçeleşme, uyuşma) eşlik edebilir. Öksürme, ıkınma ve hapşırma gibi omurilik basıncını arttıran durumlarda ağrı şiddetlenebilir, hatta tutulmalar görülebilir. Ayakta durmak, oturmak ve öne eğilmek ağrıyı arttırabilir. Fıtığın seviyesine bağlı olarak hastalarda kuvvet kaybı, refleks kaybı veya his kaybı gelişebilir. Ciddi sinir baskısı durumlarında bacak, ayak bileği ve ayak kaslarında güçsüzlük, yürüme güçlüğü, idrar tutamama, dışkılama kontrolünde bozukluk, cinsel fonksiyonlarda kayıp gibi daha ileri nörolojik problemler ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda acil ameliyat yapılması gerekir. Ancak unutmamak gerekir ki  bel fıtıkların % 97’si ameliyatlık değildir.

Akupunktur ve bel fıtığı tedavi ile ilgili sorularınızı aşağıda iletişim bilgiler bölümünde yer alan E-postaya gönderin doktorlarımız cevaplasın veya randevu almak için lütfen 0216 384 20 85 – 86 kliniğimizin telefon numaralarından arayın!