Akupunktur ve Zayıflama

İştah yönetiminde dengeyi oluşturmak için yetişkinler zaman zaman desteğe ihtiyaç duyabilirler. Destek olarak akupunktur bütüncül bir uygulamadır. Akupunktur bedenin bioenerji akışını düzenler. Örneğin akupunkturun iştahı düzenlemesi ve metabolizmayı hızlandırması da bu kapsamda değerlendirilmelidir.

Akupunktur Tedavinin Avantajları Nelerdir?

Binlece yıllık bir geçmişin üstüne akupunkturun etkinliğini kanıtlayan pek çok bilimsel araştırmalar eklenince akupunktura gün geçtikçe ilginin artması hiç de şaşırtıcı değil. İlaç tedavilere ve cerrahi tedavilere nazaran akupunktur risksiz, yan etkisiz ve son derece konforlu bir tedavi seçeneğidir.

Kilo Vermede Akupunkturun Etkileri Nelerdir?

Akupunkturla ilgili yapılmış klinik araştırmaların incelenmesi ile elde edilen sonuçlar, akupunkturun etki mekanizmalarını daha iyi anlamamızı sağlıyor. Aşağıda yazılan mekanizmalarla akupunktur zayıflamaya destek olduğu düşünülmektedir;

  • Beyinde hipotalamusta bulunan açlık merkezi kontrol ederek açlığı baskılar,
  • Hazmı kolaylaştırır,
  • Stresi azaltır,
  • Metabolizmayı hızlandırır.

Akupunktur; beyin ve vücut kimyasında olumlu değişimlere neden olup diyet yapanın enerji seviyesini artırır, egzersiz yapmayı destekler, diyete sadık kalmayı ve diyet sürecini stresiz geçirmeyi sağlar. Akupunktur desteğiyle diyet yapan kişide halsizlik, baş ağrı, baş dönme şikayetleri ortaya çıkmaz. Araştırmalar gösteriyor ki stresli zamanlarda kanda kortizol düzeyi artıyor. Kanda kortizol uzun süre yüksek kalınca birçok şey devreye giriyor: Kortizol, özelikle karın bölgesinde yağlanmaya neden oluyor. Karın yağlanması, kalp ve damar hastalıkların oluşması için önemli risk faktörler arasındadır. Kortizolun etkilerinden tuz ve su tutulumuna bağlı ödem ve kan basıncı yükseliyor. Kanda şeker düzeyi yükseliyor, şeker hastalığına zemin hazırlanıyor. Yemek borusu ve mide arasındaki “kapak” mekanizması bozuluyor. Reflü sorunu devreye giriyor. Mide asit üretimi artıyor, gastrit ve benzeri hazım sorunları tetikleniyor. Kalın bağırsak spazmları nedeniyle spastik kolit / hassas bağırsak sendromu gibi sorunlar tehdit etmeye başlıyor. Akupunktur kortizolun kan değerlerinde düşüşe sebep olur. Akupunktur tedavi süreci ilerleyince kortizol fazlalığın devreye soktuğu mekanızmalar tek tek zamanla kırılmış olur.

Akupunktur Uygulama Süreci Nasıldır?

Kliniğimizde, periyodik olarak son teknoloji profesyonel vücut analizi yapılmaktadır. Doktorunuz muayene sonrası tedavi programı oluşturur. Seçili vücut ve kulak noktalarına akupunktur uygulanır ve istenilen vücut ağırlığına gelinceye kadar akupunktur tedavisine devam edilir. Sonrasında vücut ağırlığı korumak için ayda bir seans olmak üzere; 3 -6 seanslık kilo koruma programı ile akupunktur tedavisi sonlandırılır. 

Akupunktur uygulayan Doktor Ebru UYSAL ve Doktor Berna EGEMEN 30 yıllık klinik tecrübeye ve Sağlık Bakanlığın vermiş olduğu Muayenehane Akupunktur Ünitesi Yetki Belgelerine ve Akupunktur Tedavisi Uygulama Sertifikalarına sahiplerdir.

Kliniğimize geldiğinizde akupunkturla kilo veren danışanlarımızın fotoğraflarını göreceksiniz. Bu fotoğraflar zayıflamak için akupunkturu seçmenize yardımcı olabilir. Akupunktur randevusu almak için lütfen 0216 384 20 85/86  kliniğimizin telefon numaralarından  arayınız.