Akupunktur ve Zayıflama

İştah yönetiminde dengeyi oluşturmak için yetişkinler zaman zaman desteğe ihtiyaç duyabilirler. Destek olarak akupunktur bütüncül bir uygulamadır. Akupunktur bedenin bioenerji akışını düzenler. Örneğin akupunkturun iştahı düzenlemesi ve metabolizmayı hızlandırması da bu kapsamda değerlendirilmelidir.

Akupunktur Tedavinin Avantajları Nelerdir?

Binlerce yıllık geçmişe sahip akupunkturun etkinliğini kanıtlayan pek çok bilimsel araştırma eklenince, akupunktura gün geçtikçe ilginin artması hiç de şaşırtıcı değil. İlaçla kilo verme ve cerrahi tedavi yöntemlerine nazaran akupunktur risksiz, yan etkisiz ve son derece konforlu bir tedavi seçeneğidir.

Doktor Ebru UYSAL ve Doktor Berna EGEMEN 

T.C. Sağlık Bakanlığı Akupunktur uygulama lisansına sahibiz. 32 yıllık klinik tecrübeyle ve on binlerce mutlu danışan ile sizlere kliniğimizde zayıflama konusunda yardımcı olmaya devam ediyoruz. 

Sıkça Sorulan Sorulardan: Akupunkturda Bizim Yöntemimiz Nedir ve Akupunktur Süreci Nasıl İşler?

Danışan hastalarımıza kişiye özel oluşturduğumuz tedavi programlarla iğneli kulak ve vücut akupunktur tedavi yöntemini uyguluyoruz. 

Kliniğimize geldiğiniz zaman muayene ederiz ve öncelikle kilo alma nedenlerinizi tespit ederiz. Muayene bulgularınıza göre kan tahlilleri veya ultrason gibi ek tahliller belirliyoruz. Tahlillerinizi sağlık ocağı, devlet hastanesi veya güvendiğiniz laboratuarlarda yaptırabilirsiniz. Yakın zamanda yapılmış tahlilleriniz varsa onları elbette değerlendirip, beslenme hakkında konuşup sizi bilgilendirdikten sonra ve son teknolojik profesyonel tartıda vücut ağırlığınızı (yağ, su, kas ağırlığınızı, kemik kütlenizi), bazal metabolizma hızınızı vb. gibi parametreleri gördükten sonra tıbben kaç kilo vermeniz ve kaç seanslık akupunktur tedaviye gelmeniz gerektiğini belirleriz. Kliniğimizde Besin İntolerans Testi yapıldıktan sonra size özel beslenme doğrularını belirleyeceğiz. Yatarak uyguladığımız akupunktur tedavi süresi 20 dakikalıktır. Size özel oluşturduğumuz tedavi programına göre kulak ve vücut akupunktur noktalara gümüş akupunktur iğneleri takıp ve 20 dakikalık akupunktur sonrası kulağınıza (elektoakupunktur cihazla size özel belirlediğimiz akupunktur noktalarına) manyetik bilyeli bantlar takıp seansı bitiririz. Her seansta bir önceki seanstan bu yana nelerin ne karar değiştiğini tek tek değerlendirip ve son teknolojik cihazla vücut analizleri (haftalık olarak) değerlendirip buna göre hem kulak hem de vücut akupunkturu kombine uyguladığımızda kilo verme süreci başlamış olur. Bu şekilde uygulanan bir programla 2,5 ay gibi bir sürede kilonuzun yaklaşık %10 - 15’ini verebilirsiniz. Sonrasında ideal vücut ağırlığını korumak amacıyla ayda bir seans olmak üzere toplam 3 - 6 seanslık kilo koruma programı ile akupunktur tedaviniz bitmiş olur. 

Kliniğimize geldiğinizde akupunkturla kilo veren danışanlarımızın fotoğraflarını görebilirsiniz. Randevu almak için lütfen 0216 384 20 85/86 kliniğimizin telefon numaralarından arayınız.

Kilo Vermede Akupunkturun Etkileri Nelerdir?

Bugüne kadar yapılmış klinik araştırmalar ile elde edilen sonuçlar, akupunktur etki mekanizmalarını daha iyi anlamamızı sağlıyor. Kilo vermek için akupunktur tedavisinin çeşitli mekanizmalar ile etkili olduğu düşünülmektedir. Bunlardan bazıları:

  • Beyinde hipotalamusta bulunan açlık merkezini baskılamak 
  • iştahı azaltmak,
  • Mide asit salgısını dengeleyerek mide kazınmaları önlemek ve hazmı kolaylaştırmak
  • Stresi azaltmak
  • Metabolizma hızını artırmak.

Akupunktur diyete uyum sağlama konusunda hastaya pek çok fayda sağlar. Akupunktur, vücudun enerji akışını etkileyerek kişi kendini daha enerjik ve aktif hisseder ve egzersiz yapma isteği artar. Akupunktur sedasyon etkili maddeleri salgılatarak kişinin stresi azalır, duygusal açlığı ve tatlı yeme isteği azalır, kişi sakinleşince uykusu düzene girer ve gece yeme sendromu ortadan kalkar. Akupunktur vücudun ağrı kesici maddelerini salgılatarak kişide diyet sırasında baş ağrıları olmaz. Akupunktur vücutta bulunan serotonin, endorfin gibi mutluluk hormonları artırarak yemek yemeden de mutlu olmayı sağlar.

Strese Bağlı Kilo Artışı Ve Akupunkturun Faydaları Nelerdir?

Küçük dozlara bile olsa strese üzün süre tekrar tekrar maruz kalmak yeme isteğini artırabiliyor ve pek çok insan stres sorunu nedeniyle şişmanlayabiliyor. Araştırmalar gösteriyor ki stres kanda kortizol seviyesini artırıp, kilo tetikçisi insülini artırarak (insülin direncini tetikler ve diyabet hastalığına zemin hazırlar), aynı zamanda da kilo almayı önleyen leptin hormonunun seviyesini azaltarak bir taraftan gıda tüketimini artırırken diğer taraftan aç hissetmemize yol açmış oluyor. Ayrıca stresin yol açtığı uykusuzluk problemi açlık homonu ghrelin üretimini artırarak kilo artışına sebep oluyor. Kortizol hormonun kanda seviyesi uzun süre yüksek seviyelerde kalması sonucu özellikle karın bölgesinde yağlanmaya neden oluyor bu da kalp ve damar hastalıklarına zemin hazırlıyor. Kortizolun etkilerinden tuz ve su tutulumuna bağlı ödem ve kan basıncı yükseliyor. Yemek borusu ve mide arasındaki “kapak” mekanizması bozuluyor ve reflü sorunu devreye giriyor. Mide asit üretimi artıyor, gastrit ve benzeri hazım sorunları tetikleniyor. Kalın bağırsak spazmı nedeniyle hassas bağırsak sendromu gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Akupunktur, kortizol seviyesini azaltıp, stres sırasında kortizol fazlalığın devreye soktuğu hormonların salınımını makul seviyelere çekerek stres mekanizmalarını zamanla tek tek kırmış oluyor.