Akupunktur ile Sigara Bırakma

Yoksunluk belirtileriyle baş etmek ve sigara içme istekle başa çıkmak için sigara bırakma sürecinde akupunktur tedavi desteği alarak bu dönemi kendiniz için kolaylaştırabilirsiniz.

Akupunktur Tedavi Etkisi Nedir?

Beynimizde salgılanan serotonin ve endorfin hormonları sayesinde kendimizi mutlu, keyifli ve huzurlu hissederiz. Sigara kullanıldığında bağımlılık yapan nikotin maddesi serotonin ve endorfin salgılayan reseptörleri bloke ederek bu iki hormonun salgılama işini kendisi üstlenmeye başlar. Sigara içilmediğinde nikotin yokluğuna bağlı kandaki serotonin ve endorfin konsantrasyonu azalır ve nikotin yoksulluk belirtileri ortaya çıkar. Bundan dolayı sigara bırakma denemesini çoğu zaman başarısız kalır. Akupunktur tedavisi serotonin ve endorfin salınımını tekrar aktifleştirerek sigarayı bırakmış kişi en zorlu geçen ilk üç günü daha sakin, keyifli ve huzurlu geçirir, nikotin yoksulluk belirtilerini minimumda hisseder ve sigara içme isteğini engeller.

Sigarayı bırakmaya çalışan kişide nikotin yoksulluk belirtileri özellikle ilk 72 saat (3 gün) kendini gösterir. Bu belirtilerden bazıları: kolay kızma ya da öfkelenme, baş dönmesi, kas kasılması, gerginlik, depresif duygu durum, huzursuzluk, anksiyete, konsantrasyon güçlüğü, yerinde duramama, tütün içme arzusu, uyku kalitenin bozulması, yorgunluk, uyuşma ve boşluk hissi, baş ağrısı, ishal veya kabızlık ve iştah artışı. Bu belirtiler aslında geçicidir ve sigara içilmediğinde vücudun kendini onarmaya başladığını gösterir. Akupunktur tedavisi ile sigarayı bırakan kişilerde nikotin eksikliğine bağlı yoksulluk belirtileri düşük düzeyde yaşanır veya belirtilerin ortaya çıkması engellenir.

Akupunktur tedavisi ile sigarayı bırakan kişilerde nikotin eksikliğine bağlı yoksulluk belirtileri düşük düzeyde yaşanır veya belirtilerin ortaya çıkması engellenir.

Ayrıca yapılan klinik araştırmalar gösteriyor ki akupunktur ile sigarayı bırakan kişilerin tekrar sigaraya başlama oranı, kendi iradesiyle sigarayı bırakan gruba ve ilaçla sigarayı bırakan gruba nazaran daha düşüktür.

Sigara Bırakma Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Kliniğimizde sigara bırakma tedavisinde yöntem olarak kulak ve vücut akupunkturu  uyguluyoruz. Kulakta özel cihazla tespit edilmiş refleks noktalarına akupunktur iğneleri batırılır. Tedavi sırasında kullanılan steril gümüş iğneler saç teli kadar ince olduğundan batırıldığında acı hissedilmez. Yapmanız gereken tek şey sigarayı bırakmaya karar vermektir. Toplam 3 akupunktur seansı sigara bırakmaya yeterlidir. Akupunktur tedavisi, ilaç tedavisi gibi yan etkileri barındırmaz. Tedavi süresince komplikasyon yaşanmazken son derece konforlu ve etkili bir tedavi seçeneğidir.

Nikotin bağımlılığı bir madde bağımlılığıdır. Bağımlılıklar asla tamamen iyileşmez ancak sigara kullanılmadığı zaman bağımlılık mekanizması ömür boyu bir uykuda kalır. Sigarayı bıraktıktan aylar veya yıllar sonrası bir sigara içilirse eğer uykuda ki olan bağımlılık mekanizması tekrar uyanır ve tekrar sigara içme isteği doğar. Sigarayı bırakan bir danışan 6 ay sigara içmese bağımlılık sorununu çözmüştür demektir. Eğer 6 ay içinde sigara kullanma isteği oluşursa ilave 1 veya 2 akupunktur seansı yapılabilir.

Kliniğimizde akupunktur uygulayan Doktor Ebru UYSAL ve Doktor Berna EGEMEN T.C. Sağlık Bakanlığı akupunktur uygulama lisansına sahiplerdir ve muayenehaneleri T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Sağlık Müdürlüğü ruhsatlıdır. Doktor Ebru UYSAL ve Doktor Berna EGEMEN 31 yıllık klinik tecrübesiyle hastalarına yardımcı olmaya devam ediyor.

Akupunktur ve sigara bırakma yöntemi ile ilgili sorularınızı aşağıda iletişim bilgiler bölümünde yer alan E-postaya gönderin doktorlarımız cevaplasın veya randevu almak için lütfen 0216 384 20 85 – 86 kliniğimizin telefon numaralarından arayın!