Akupunktur ile Bel ve Boyun Ağrıları Tedavisi

Bel ağrılarının büyük kısmı, yumuşak dokulardaki (örneğin: kas, ligament) aşırı gerilme ve  zorlanma sonucu gelişir (% 70) ve çoğunlukla bu tür bel ağrıları geçicidir. Bel ağrılarının % 10 dejeneratif değişikliklere bağlıdır. Bel fıtığı bel ağrılarının ancak % 4 kısmından sorumludur. Diğer bel ağrı nedenleri: Osteoporoza (kemik erimesine) bağlı kompresyon kırıklar % 4, omuriliğin geçtiği kanal daralması (spinal stenoz) % 3 , spondilolistezis % 2. Bel ağrılarının  % 8’i : genetik hastalıklar, travma sonucu oluşan kırıklar, kanser, inflamatuar artritler ve enfeksiyonlardan kaynaklıdır.

Boyun ağrıları omurga kemik ve eklem yapılardan kaynaklı olabileceği gibi sıkça kas, ligament ve sinir gibi yumuşak dokuların zorlaması veya yaralanması sonucu gelişebilir. Trafik ve spor kazaları boyun ağrısı ve ciddi sakatlanmalara neden olabilir. Boyun fıtığı, boyun osteoartriti (kireçlenme), dejeneratif disk hastalığı, servikal dar kanal, romatoid artrit, ankilozan spondilit sonucu boyun ağrıları nedeni olabilir. Miyofasiyal ağrı sendromu boyun ve sırt kaslarında duyarlı noktalarla kendini gösteren yumuşak doku kaynaklı bir rahatsızlıktır. Boyundan çıkan sinirlerin omuz veya koltuk altı bölgesinde sıkışması sonucu torasik çıkış sendromuna neden olur ve enseden kola yayılan ağrı ve uyuşukluğa yol açabilir. Omuz eklem hastalıkları boyun ve kol ağrılarına neden olabilir. Nadir de olsa tümörler, kemik enfeksiyonları (tüberküloz, bruselloz) yemek borusu, nefes borusu, tiroid ve akciğer hastalıkları boyun ve kol ağrılarına sebep olabilir. 

Akupunktur İle Bel Ve Boyun Ağrıları Tedavisi

Bel ve boyun ağrılarında akla gelecek tedavi yöntemlerinden akupunktur yüksek oranda başarı sağlamaktadır. Akupunktur tüm bel ve boyun ağrılarında bir tedavi yöntemi olarak dünyada yaygın olarak kullanılıyor. Fıtıkların % 95 ameliyatsız tedavi edilebilir. Akupunktur ağrı kesici etkisiyle, doku güçlendirici ve ödemi çözücü etkisiyle iyileşmeyi hızlandırabilir. 

Fıtıklarda Akupunkurun Tedavi Etkisi

Ağrıyı azaltarak, kasları gevşeterek, ödemi çözerek ve psikolojik rahatlık sağlayarak fıtıklar tedavi olur. Akupunktur fıtıklarda yapısal bozuklukları tamir eder. İlk seanslarda akupunkturun ağrı giderici etkisi kendini gösterir ve hastanın ağrısı azalır. Bu etkiyi vücutta bulunan doğal ağrı kesici endorfin hormonunu harekete geçirerek sağlamış olur. Akupunktur fıtık bölgesinde kan dolaşımı artırarak, antiromatizmal ve ödem çözücü maddeler o bölgeye hücum eder ve fıtıkla sıkışan sinir köküne olan baskı zamanla ortadan kalkar. Akupunktur vücutta bulunan kas gevşetici maddeleri harekete geçirerek kas spazmı ortadan kalkar ve sedasyon etkili maddeleri salgılatarak hasta gevşer ve psikolojik rahatlar. İlerleyen seanslarda artık akupunkturun tedavi edici etkisi ile fıtıklar gerilemeye başlar ve omurlar arası disklerde iyileşme gerçekleşmiş olur. Akupunkturun tedavi etkisi uzun sürer.

Akupunktur Nasıl Uygulanır?

Akupunktur haftada 2 - 3 kez olmak üzere toplam 10 - 15 seans uygulanır. Seans süresi 20 dakikadır. Geleneksel Çin Akupunkturu (Vücut Akupunkturu) ve batı tıp ekollerinden Nogier Akupunkturu (Fransız Kulak Akupunkturu) beraberce tedavide kullanıyoruz. Tedavi sırasında kullanılan steril gümüş iğneler saç teli kadar ince olduğundan vücuda batırıldığında acı hissedilmiyor. Bazı akupunktur noktalarına düşük frekanslı elektrik akım vererek, klasik iğneli ve elektroakupunktur tedavi yöntemini kombine olarak kullanıyoruz. Hastalığın nedenine göre tedavi etkinliği artırmak adına lokal etkili akupunktur noktaların yanında sistemik etkili akupunktur noktalarını da kullanıyoruz. Akupunktur doğru uygulandığında güvenilir ve yan etkisi olmayan bir tedavi yöntemidir. % 90 sonuçlar tatmin edicidir. Kliniğimizde akupunktur uygulayan Doktor Ebru UYSAL ve Doktor Berna EGEMEN Sağlık Bakanlığın vermiş olduğu Muayenehane Akupunktur Ünitesi Yetki Belgesine ve Akupunktur Tedavisi Uygulama Sertifikalarına sahiplerdir. Doktor Ebru UYSAL ve Doktor Berna EGEMEN 32 yıllık klinik tecrübesiyle hastalarına yardımcı olmaya devam ediyor.

Akupunkturla bel ve boyun ağrıları tedavisi ile ilgili sorularınızı aşağıda iletişim bilgiler bölümünde yer alan E-postaya gönderin doktorlarımız cevaplasın veya randevu almak için lütfen 0216 384 20 85 – 86 kliniğimizin telefon numaralarından arayın!