Akupunktur ile Bel ve Boyun Ağrıları Tedavisi

Bel ağrılarının büyük kısmı, yumuşak dokulardaki (örneğin: kas, ligament) aşırı gerilme ve  zorlanma sonucu gelişir (% 70) ve çoğunlukla bu tür bel ağrıları geçicidir. Bel ağrılarının % 10 dejeneratif değişikliklere bağlıdır. Bel fıtığı bel ağrılarının ancak % 4 kısmından sorumludur. Diğer bel ağrı nedenleri: Osteoporoza (kemik erimesine) bağlı kompresyon kırıklar % 4, omuriliğin geçtiği kanal daralması (spinal stenoz) % 3 , spondilolistezis % 2. Bel ağrılarının  % 8’i : genetik hastalıklar, trauma sonucu oluşan kırıklar, kanser, inflamatuvar artritler ve enfeksiyonlardan kaynaklıdır.

Boyun ağrısı omurganın kemik ve eklem yapılarından kaynaklı olabileceği gibi kas, bağlar ve sinirler gibi yumuşak dokulardan da kaynaklanabilir. En sık boyun ağrısı nedenini yumuşak doku zorlanmaları oluşturur. Boyun ağrısı boyunu destekleyen kasların aşırı gerilmesi ile oluşur. Ağır bir şey kaldırmak, aşırı spor yapmak, masa başı iş yapmak, kambur halde çalışmak kas spazmına neden olabilir. Çoğu zaman basit tedaviler ile spazm ve tutulma çözülmektedir. Trafik kazaları boyunda ciddi yaralanmalara neden olabilirler. Spor yaralanmaları benzer derecede boyun sorunlarına yol açabilir.

Boyun fıtığı, boyun osteoartriti (kireçlenme), romatoid artrit, ankilozan spondilit gibi hastalıklar da boyun ağrılarına sebep olurlar. Miyofasiyal ağrı sendromu adı verilen boyun ve sırt kaslarında duyarlı noktalarla kendini gösteren yumuşak doku kaynaklı ağrılar olabilir. Boyundan çıkan sinirlerin omuz ve koltuk altı bölgesinde sıkışması da torasik çıkış sendromu denilen, boyundan kola yayılan ağrı ve uyuşukluğa yol açabilir. Nadiren tümörler, kemik enfeksiyonları (tüberküloz, bruselloz) da boyun ve kol ağrılarına sebep olabilir. Omuz ekleminden kaynaklanan ağrılar boyun ve kol ağrılarını taklit edebilir. Yemek borusu, nefes borusu, tiroid ve akciğer hastalıkları kaynaklı ağrılar boyun bölgesine vurabilir.

Akupunktur İle Bel Ve Boyun Ağrıları Tedavisi

Akupunktur, bel ve boyun fıtığı tedavisinde akla gelecek tedavi yöntemidir. Akupunktur fıtıklarda yapısal bozuklukları tamir eder ve akupunkturun tedavi etkisi uzun sürer.

Boyun bölgesi artrozu (boyun kireçlenmesi), bel bölgesi artrozu (bel kireçlenmesi) akupunkturla tedavi edilmektedir. Akupunktur hafif ve orta düzey kireçlenmelerde bir tedavi yöntemi olarak dünyada yaygın olarak kullanılıyor.

Kemikler alçıya alındığında, alçı eklem, kas ve bağların hareketsiz kalmasına neden olduğu için kireçlenmeye sebep olur. Bir an evvel egzersizlere başlamak gerekir. Bu egzersizler yapılıyorken de ağrı kesici, çevre dokuları gevşetici ve güçlendirici, ödemi çözücü etkileri için akupunktur tedavisinden yararlanılabilir.

Fibromiyaljide (Kas Ağrılarında) akupunktur tedavisi ağrı azaltan etkinliğinin yanında omurga çevresinde bulunan kasları (paravertebral) gevşetir ve uzun dönem devam eden kas ağrılarının oluşturduğu kaygı üzerinde de rahatlatıcı etkisi ile psikolojik rahatlama sağlar.

Akupunktur Nasıl Uygulanır ?

Akupunktur haftada 2-3 kez olmak üzere toplam 10-15 seans uygulanmakta. Yöntem olarak Fransız Kulak ve Vücut akupunkturu uygulamakta. Seans süresi 20 dakikadır. Tedavi sırasında kullanılan steril gümüş iğneler saç teli kadar ince olduğundan vücuda batırıldığında acı hissedilmez. Akupunktur tedavisi, ilaç ve cerrahi tedavilerdeki yan etkileri ve riskleri içermez. Kliniğimizde akupunktur uygulayan Doktor Ebru UYSAL ve Doktor Berna EGEMEN Sağlık Bakanlığın vermiş olduğu Muayenehane Akupunktur Ünitesi Yetki Belge ve Akupunktur Tedavisi Uygulama Sertifikalarına sahiplerdir.

Akupunkturla bel ve boyun ağrıları tedavisi ile ilgili sorularınızı aşağıda iletişim bilgiler bölümünde yer alan E-postaya gönderin doktorlarımız cevaplasın veya randevu almak için lütfen 0216 384 20 85 – 86 kliniğimizin telefon numaralarından arayın!