Selülit Mezoterapisi

Günümüzde gelişen tıp teknolojisinin de yardımı ile selülitin önüne geçmek çoğu zaman mümkün olabiliyor. Yeni nesil ilaç ve teknikler kullanılarak uygulanan ve hasta açısından da konforlu bir süreç eşliğinde tamamlanan işlemlerden biri de selülit mezoterapisi.

Tedavi Süreci Nasıldır?

Mezoterapi, uzun zamandır estetik tıpta selülit için sıkça kullanılan tedavi yöntemidir. Mezoterapi uygulaması ve  mezoterapide kullandığımız ilaç karışımları hastanın selülit evresine göre değişiklik gösterebilir. Ortalama 10-15 seans yeterli olabilir.

Doktor muayene sonrası seans sayısı planlanır. Seanslar başta haftada 2 veya haftada 1 uygulanır. Tedavi bittikten 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 1 yıl sonra 1 seans daha yapılabilir (yeni selülitin oluşmaması için). Mezoterapi ile beraber hastanın diyet yapması gerekebilir. Diyeti ve kilo vermeyi desteklemek amacıyla mezoterapi yöntemine akupunktur tedavisi eklenebilir

Selülit Nedir Ve Selülitin Evreleri

Selülitte derinin alt tabakasındaki yağ hücrelerin çapında ve sayısında artış olur ve zaman geçtikçe yağ hücreleri kümecikler haline gelir ve bunların etrafını sertleşmiş bağ dokusu sararak hapseder ve bunun sonucu deri “portakal  kabuğu görünümü alır”. Celülitin 4 evresi vardır. Başlangıç aşamasında(1. ödematoz evre) cildin mikro sirkülasyonu olumsuz etkilenerek ödem oluşur. Ödem bağ dokusu ve sinir liflerinde ağrıya neden olabilecek bir baskı yaratmaya başlamıştır. 2. sekresyon evrede damarları çevreleyen ve yağ kümecikler arasındaki kolajen ve elastik lifler fibroblastların tarafından daha çok sentezlenmeye başlar ve böylece yağ hücre kümeciklerin arasındaki lifler sertleşir, kalınlaşır ve sayıca artar. Yağ hücreleri büyür ve sayıca artar, içeriklerinde yağ miktarı artar. Bu evrede cilt sıkıştırıldığında porakal kabuğu görünümün ortaya çıkma eğilimi vardır. Zamanla tüm değişimler daha da kötüleşir, dolaşım daha yavaşlar, sertleşmiş lifler daha sert hale gelir. Yağ hücrelerin oluştuğu minik düğümler daha büyük düğümler haline gelir( 3. fibroz evresi ve 4. skleroz evresi).

Selülit oluşumuna neden olan faktörler: ergenlik başlangıcı, hamilelik sonrası, premenopoz ve menopoz dönemi selülit oluşumunda hormonlardan: progesteron ve östrojenin rolü vardır.

Kliniğimizde mezoterapi uygulayan Doktor Ebru Uysal ve Doktor Berna Egemen Sağlık Bakanlığın vermiş olduğu Mezoterapi Uygulama Sertifikalarına sahiplerdir.

Selülit mezoterapisi  ile ilgili sorularınızı aşağıda iletişim bilgiler kısmında yer alan E-postaya gönderin doktorlarımız cevaplasın veya randevu almak için lütfen 0216 384 20 85 – 86 kliniğimizin telefon numaralarından arayın!