Akupunktur ile Diz Kireçlenme Tedavisi

 

Kireçlenme denince akla en sık diz kireçlenmesi gelmektedir. Diz kireçlenmesi özellikle artan yaş ile birlikte eklem kayganlığının ve kıkırdak yapımının azalması sonucunda oluşan bir sağlık sorunudur. Eklemlerde ağrı ve hareket kısıtlılığına yol açmaktadır. Diz kireçlenmesi, özellikle aktivite sırasında veya geceleri artan ağrılar, eklemden ses gelmesi, harekette kısıtlanma gibi belirtilerle ortaya çıkan yavaş seyreden ve hasta tarafından dikkate alınmayan önemli bir eklem hastalığıdır. 

Diz Kireçlenmesi özellikle yaş ilerledikçe, hareket kabiliyetini azaltır ve şiddetli ağrılara neden olur. Erken evrede teşhis ve uygun tedavi ile çok iyi sonuçlar alınabilmektedir. Akupunktur hafif ve orta düzey artrozlarda bir tedavi yöntemi olarak dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Akupunktur Nasıl Uygulanır ?

Diz kireçlenmesinde tedavi 10-15 seans olarak gün aşırı veya her gün yaklaşık 20 dakika uygulanır. Bazen hastalık belirtileri inatçı olabilir. Bu durumda senede bir defa 10-15 seanslık kür tekrarı tavsiye edilir.

İlk seanslarda önce ağrı giderici etki kendini gösterir, hastanın ağrısı azalır. Akupunktur vücutta bulunan ve doğal ağrı kesici özelliği olan endorfin hormonunu harekete geçirerek bunu sağlamış olur.  Sonraki seanslarda artık tedavi edici etki kendini gösterir ve artroz (kireçlenme) gerilemeye başlar. Kan dolaşımı artarak doku besleyici maddeler, kas gevşetici ve ödem çözücü maddeler o bölgeye hücum eder. Akupunkturla uyarılan böbrek üstü bezleri kortizon salgılayarak dokulardaki ödemin çözülmesine etki ederek o bölgenin iyileşmesini sağlar. Akupunktur tedavisinin tetiklediği sakinleştirici etkiye sahip hormonlar sayesinde hasta psikolojik olarak rahatlamaktadır.  

Akupunkturun en çekici tarafı hiç bir yan etkinin olmamasıdır. Tedavi süresince komplikasyon yaşanmazken son derece rahatlatıcı bir tedavi seçeneğidir.

Tedavi sırasında kullanılan steril gümüş iğneler saç teli kadar ince olduğundan vücuda batırıldığında acı hissedilmez, iğnenin durduğu yerde kızarıklık oluşabilir ve sıcaklık hissedilebilir.

Kliniğimizde akupunktur uygulayan Doktor Ebru UYSAL ve Doktor Berna EGEMEN Sağlık Bakanlığın vermiş olduğu Muayenehane Akupunktur Ünitesi Yetki Belge ve Akupunktur Tedavisi Uygulama Sertifikalarına sahiplerdir.

Diz kireçlenme nedenleri arasında genetik yatkınlık, kilo fazlalığı, aşırı veya yanlış yapılan spor hareketleri, sigara içimi, yanlış beslenme olduğu bilinmektedir. Daha sağlıklı beslenmek adına eklem rahatsızlıkları olan hastalarımıza kliniğimizde yapılan Besin İntoleransı testi öneriyoruz. Kilo Fazlalığı olan hastalarımıza da akupunktur ile zayıflamayı öneriyoruz.

Akupunkturla diz kireçlenme tedavisi ve Gıda İntoleransı testi ile ilgili sorularınızı aşağıda iletişim bilgiler kısmında yer alan E-postaya gönderin doktorlarımız cevaplasın veya randevu almak için lütfen 0216 384 20 85 – 86 kliniğimizin telefon numaralarından arayın!