Akupunktur Nedir?

Akupunktur, cilt üzerindeki belirli noktalara çok ince iğnelerin batırılması ve bu noktaların uyarılması prensibine dayanan bir uygulamadır. Akupunktur, çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde binlerce yıldır başarıyla kullanılmıştır. Geleneksel Çin tıbbının ayrılmaz bir parçası olan akupunktur, vücudun enerji akışını dengeleyerek organizmanın kendi kendini iyileştirme gücünü artırmasına yardım eder. Vücudumuzun kendi kendini onarım gücü çok yüksektir. Vücudumuzda bu gücü harekete geçiren belli uyarı noktalarına akupunktur noktaları denir. Bu noktalar uyarılarak enerji dolaşımı normale döndürülür ve böylece organizma kendi olanaklarıyla hastalığın ortadan kalkmasını sağlar. Hastalığın belirtilerine değil, nedenine yönelik bir tedavi metodudur.

Akupunktur tedavisi, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, yaygın rağbet gören ve yaklaşık 6000 yıldır Çin’de uygulanan bir tedavi yöntemidir. 

Akupunktur kelimesi Latince kökenli olup, ”Acus” iğne ve ”Punktura” batırma-delme anlamına gelmektedir. Akupunktur, noktaya iğne batırma anlamına gelir.

Akupunktur Meridyen Ve Noktaları Hakkında  

Geleneksel Çin Tıbbının ana konularından biri olan kanallar teorisine göre, insan vücudunda 12 çift ve 2 tek kanal (meridyen) vardır. Bu meridyenler üzerinde 365 adet akupunktur noktası bulunur. Meridyen dışında ki bulunan noktalarla beraber yaklaşık 1000 akupunktur noktası vardır. Akupunktur noktalardan ortalama 700 tanesi akupunktur tedavisinde kullanılır. İnsan vücudunun kendi onarım gücü yüksektir. Akupunktur noktalarına iğne batırarak vücudun hemen her yerine ulaşabilecek haberler iletilmektedir, beyin dahil. Beyin bu uyaranları gerekli organlara ulaştırarak vücut onarımı başlar ve akupunktur tedavisi ile hastalık da ortadan kalkmış olur. Her hastalık için farklı iğne sayısı, farklı tedavi programı ve farklı akupunktur noktaları kullanılır.

Akupunkturun Kaç Çeşidi Vardır?

Günümüzde akupunktur tedavisi noktaya iğne batırarak (KLASİK İĞNELİ AKUPUNKTUR), noktaya ısı vererek (MOXİBUSTİYON), noktaya elektrik akımı vererek (ELEKTRO AKUPUNKTUR) ve noktaya lazer ışını vererek (LAZER AKUPUNKTUR) uygulanmakta. Kullanılan iğneler çok ince uçlara sahiptirler (iğnenin çapı 0.20 mm) bu sebeple hastaların canı acımaz. İğnelerin uzunluğu  1.5 ile 13 cm arasında değişmektedir. Metal olarak çelik iğnelerden başka altın ve gümüş iğneler kullanılmaktadır.

Başlangıçta sadece Vücut Akupunkturu olarak tatbik edilen bu tedavi yöntemi üzerine yapılan araştırmalar sonucu akupunktur tedavisinin pek çok alt grubunu oluşturulmuştur. Vücut akupunktururun yanı sıra yaygın olarak kullanılan ve bilinen bir diğer yöntem Kulak Akupunkturudur. Merkezimizde her iki akupunktur tedavi yöntemi uygulanmaktadır. 

Akupunktur tedavisi ile ilgili sorularınızı aşağıda iletişim bilgiler kısmında yer alan E-postaya gönderin doktorlarımız cevaplasın veya randevu almak için lütfen 0216 384 20 85 – 86 kliniğimizin telefon numaralarından arayın!